Door zijn onstuimige groei is het aantal historische locaties in Veldhoven beperkt geworden. Een heel bijzonder historisch gebied is Toterfout-Half Mijl ten westen van Zandoerle. Het is vooral bekend vanwege zijn 34 onderzochte grafheuvels waarvan er 16 gerestaureerd zijn.
Ze stammen voornamelijk uit de bronstijd (1700-700 vC). Het Lambertsbergje gaat zelfs terug tot het neolithicum (2900-1700 vC). De oer-Oerlenaren begroeven er hun doden of hun crematieresten. Vijf van deze grafheuvels zijn tot rijksmonument verheven. Bij een aantal grafheuvels zijn informatieborden geplaatst.
In archeologische kringen is Toterfout vooral wereldberoemd geworden omdat bij de opgravingen een urn tevoorschijn kwam die als één van de belangrijkste vondsten uit de bronstijd wordt gezien.
En dan de naam Toterfout. Vrij algemeen wordt aangenomen dat Toterfout een verbastering is van ’t oote (= woeste) woud. Volgens overgeleverde verhalen was het echter een Franse nederzetting waar het ’s nachts flink kon spoken als de heksen daar bijeen kwamen voor hun nachtspelen. Tout est fou, alles is er dwaas, zeiden de Fransen. En dat is Toterfout geworden.
Eén ding is zeker, een wandeling door deze historische locatie – te downloaden van de site De Geheimen van Veldhoven – is zeker de moeite waard.
Foto: Eén van de 34. Met informatiebord.