Op het adres Nieuwstraat 15-17 staat al jarenlang een pand te verpieteren. De laatste bewoner, Jan Blom, is in 2015 overleden. Het pand is in 1865 door de familie Blom als boerderij gebouwd.
Omstreeks 1910 is de boerderij in twee woningen gesplist. Het linkerdeel, Nieuwstraat 15, krijgt tot 1940 ook een heel andere functie. Vooral boeren zijn er bij gebaat. Het is in die tijd nog niet vanzelfsprekend om gebruik te maken van de diensten die bij die taak horen. Op zondagen ontvangt Petrus Blom de boeren die schoorvoetend open staan voor de moderne tijd. Het went blijkbaar snel want een jaar later wordt het jaarsalaris van Blom al verdubbeld, van 25 gulden naar 50 gulden.
- Wat is er tussen 1910 en 1940 in Nieuwstraat 15 gehuisvest?
Antwoord
In 1910 werd in het woonhuis van Petrus Blom de eerste Boerenleenbank van Veldhoven opgericht. Petrus Blom wordt kassier. Vanaf 1940 worden kassiersactiviteiten verplaatst naar de boerderij van Harry van Stiphout in Den Broek (nu een deel van de Dorpstraat). In 1961 verrijst op de hoek van Dorpstraat/Frans Bekerstraat een echt bankkantoor.
Foto: Nieuwstraat 15-17 in 2020